Новини
Інструктивні документи з ЄСВ

Наказом Мінфіну від 03.03.2016 р. №308 внесені зміни до Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та Положення про реєстр страхувальників, затверджених Наказом Мінфіну від 24.11.2014 р. №1162.
Нагадаємо, що з 1 січня поточного року Законом №909 від 24.12.2015р. «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» встановлено єдину ставку ЄСВ у розмірі 22%. Окрім того скасовані диференційовані ставки залежно від класу професійного ризику виробництва. Враховуючи зазначені нововведення, з Порядку №1162 було виключено положення щодо порядку надання відомостей про присвоєний клас професійного ризику виробництва та прописано, що вказана норма стосується лише періоду до 01.01.2016р.
Також звертаємо увагу, на нову методику та документацію про відсутність (наявність) заборгованості зі сплати ЄСВ, які прописані в Законі № 935 від 26.11.2015р. та передбачені для проведення держреєстрації припинення юридичних осіб. Відповідна процедура зняття з обліку платників єдиного внеску – юридичних осіб (відокремлених підрозділів) та фізичних осіб – підприємців та нова документація, після внесених змін, затверджені і в Порядку №1162.
Окрім того, додаток 2 до Порядку «Повідомлення про взяття на облік платника єдиного внеску (ф.№2-ЄСВ)» та додаток 3 «Відомості про відсутність (наявність) заборгованості зі сплати єдиного внеску (ф. №11-ЄСВ)» до Порядку викладені у новій редакції.
В той же час, виключені із нього положення та додатки (ф.№3-ЄСВ, ф.№ 4-ЄСВ, ф.№5-ЄСВ, ф.№6-ЄСВ) відповідно до яких контролюючі органи формували та направляли повідомлення, довідки, рішення щодо проведення держреєстрації припинення.
Вказані зміни набрали чинності з 15.04.2016р., з дня офіційного опублікування в «Офіційному віснику України» №28.

З 1 травня збільшено розмір мінімальної заробітної плати та страхового внеску

З 1 травня 2016 року в Україні збільшено розміри прожиткового мінімуму і мінімальної заробітної плати. На період з 01.05.2016 року до 30.11.2016 року їх розмір складає 1450 грн.
Ставка для нарахування єдиного соціального внеску з 1 січня 2016 року становить 22% до визначеної бази нарахування. В пункті 5 статті 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» установлено порядок нарахування єдиного соціального внеску (далі – ЄСВ), якщо база його нарахування не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід. В такому випадку сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної зарплати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), і ставки ЄСВ (22%).
Тому з 1 травня розмір мінімального страхового внеску становить 319,00 грн. (1450 грн. *22%), за умови перебування працівника у трудових відносинах повний календарний місяць або відпрацювання всіх робочих днів звітного місяця.
На рівні мінімального страхового внеску повинні сплачувати ЄСВ за себе фізособи-підприємці платники єдиного податку та самозайняті особи.
Також змінився максимальний розмір доходу, на який потрібно нараховувати ЄСВ: з 1 січня 2016 року він становить 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених в місяць нарахування доходу. Тобто з 1 травня він становить 36250 грн. (1450 грн. * 25).
Відповідно збільшився максимальний розмір нарахованого ЄСВ. З 1 травня він складає 7975 грн. (36250 грн. * 22%) або 3048,63 грн. (36250 грн. * 8,41%) при нарахуванні ЄСВ на зарплату працівника-інваліда, якщо роботодавцем є юридична особа.
Збільшення прожиткового мінімуму вплинуло також на індексацію заробітної плати, яка підлягає індексації лише в його межах.
Без змін залишаються наступні пільги, виплати та ставки податків:
- граничний розмір добових, сума податкової соціальної пільги, а також граничний розмір доходу, який дає право на неї;
- сума неоподатковуваного доходу у вигляді подарунків;
- сума нецільової благодійної допомоги;
- ставки єдиного податку для I і II групи;
- ставки податку на нерухоме майно.
Окремо нагадаємо, що Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до органів фіскальної служби подається протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного періоду. Тобто, звітувати з ЄСВ за квітень необхідно не пізніше 20 травня.

Уряд затвердив зміни до Порядку нарахування ЄСВ

Відтак постановою КМУ від 24 червня 2016 р. № 385 Порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (затверджений постановою КМУ від 02.03.2011 р. № 178) приведено у відповідність до норм законодавства про ЄСВ, що діють з початку нового року. Постанова прийнята на виконання положень Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році”, яким внесено зміни до Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”.
Єдиний внесок для всіх категорій осіб встановлено в розмірі 22 відсотки бази його нарахування; максимальна величина бази нарахування єдиного внеску змінена із 17 до 25 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (з 1 травня до 30 листопада – це 36 250 грн.).

ЄСВ: фінансова відповідальність за порушення законодавства

Відповідно до ч. 1 – 5 ст. 1651 Кодексу України про адміністративні правопорушення за порушення порядку нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності щодо єдиного внеску або подання недостовірних відомостей, що використовуються в Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичну особу – підприємця або особу, яка забезпечує себе роботою самостійно, від тридцяти (510 грн.) до сорока (680 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне із вищевказаних правопорушень, тягнуть за собою накладення штрафу від сорока ( 680 грн.) до п’ятдесяти ( 850 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Несплата або несвоєчасна сплата єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, у тому числі авансових платежів, у сумі, що не перевищує 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян ( 5100 грн.), тягне за собою накладення від сорока (680 грн.) до вісімдесяти (1360 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Якщо не сплачено ЄСВ у сумі, яка перевищує 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – штраф від вісімдесяти (1360 грн.) до ста двадцяти (2040 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі повторного протягом року порушення – штраф від ста п’ятдесяти (2550 грн.) до трьохсот (5100 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Для визначення повторності перебіг календарного року розпочинається з моменту притягнення особи до адміністративної відповідальності за одне із правопорушень.